Instalacja domowa - fotowoltaika

Jeżeli Twój miesięczny rachunek za prąd wynosi: 100 – 450 zł to ta oferta jest skierowana do Ciebie. Instalacja dedykowana do zasilania gospodarstwa domowego, którą można zbudować na dachu domu, a od niedawna również na dachu budynku gospodarczego lub na gruncie.

Od czego zacząć?

Najlepiej od określenia wielkości instalacji jaką potrzebuje Twoje gospodarstwo domowe. Jak to zrobić dowiesz czytając tekst poniżej. Ważne jest bowiem aby instalacja, którą zamontujesz w swoim gospodarstwie miała dobrną odpowiednią ilość paneli, tak by jej moc produkcyjna nie przekraczała rocznego zapotrzebowania Twojego domu na energie elektryczną. Oczywiście, jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność co do prawidłowego wyboru instalacji PV, najlepiej powierzyć obliczenia profesjonalistom – EcoEnergia wykonuje audyt fotowoltaiczny wliczony w cenę instalacji.

Obliczanie rocznego zużycia energii w domu.

Głównym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę przy doborze instalacji fotowoltaicznej jest roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Kiedy poznasz zużycie roczne będziesz mógł obliczyć moc paneli fotowoltaicznych jaka trzeba zamontować. Dzięki temu dowiesz się tez ile czasu potrzeba na zwrot z inwestycji.

Do obliczenia zużycia najlepiej skorzystać z historycznych rachunków za energie elektryczną. Sprawdź proszę jakie jest zużycie z ostatnich 12 miesięcy. Najlepiej skorzystać z pozycji na fakturze o nazwie „energia czynna” lub „energia elektryczna”. Niektórzy sprzedawcy posiadają również podsumowanie zużycia na końcu faktury. Możesz wówczas skorzystać z tej pozycji na fakturze.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze rachunków za energie elektryczną musisz realnie oszacować roczne zużycie energii. Zaznaczamy, że jest to znacznie trudniejsze niż obliczenia na podstawie rachunków, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i niepotrzebnie wydane pieniądze na żle dobraną instalację fotowoltaiczną.

Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie najlepsza?

Kolejnym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę jest lokalizacja domu oraz wielkość dachu lub działki, na której chcesz posadowić swoją instalację. Musisz sprawdzić, czy lepsza będzie fotowoltaika na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu.

Instalacja na dachu budynku

Wybierając instalację „dachową” musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników jak:

 • wielkość;
 • ocena więźby dachowej;
 • kąt nachylenia;
 • rodzaj pokrycia;
 • kierunek nachylenia (najlepiej w stronę południa);
 • ewentualne zacienienie.

Jeżeli nasz dach jest skierowany w inną stronę niż południowa (np. wschód lub zachód) wówczas będziemy musieli prawdopodobnie zamontować instalację o większej mocy. Jeżeli zamontujemy mniejszą instalacje wówczas panele mogę nie wyprodukować Tobie takiej ilości energii elektrycznej, która pokryłaby całkowicie zapotrzebowanie roczne Twojego domu

Instalacja na gruncie

W przypadku, gdy nasz dach jest zbyt mały aby zmieścić na nim panele fotowoltaiczne, lub inne aspekty nie pozwalają nam na posadowienie instalacji na dachu warto wówczas pomyśleć o instalacji gruntowej. Przy takim wyborze należy sprawdzić, czy teren na którym chcesz posadowić instalację nie jest aktualnie zacieniony oraz czy w przyszłości nie pojawią się możliwości jego zacienienie, np.. przez nowe budynki, drzewa itp.)

Jaka moc fotowoltaiki dla domu?

Kiedy już obliczysz roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu  oraz dokonasz wyboru odpowiedniego miejsca na montaż instalacji fotowoltaicznej, wówczas dochodzimy do miejsca, w którym należy dokonać prawidłowego doboru mocy paneli.

Moc paneli nie pokrywa rocznego zapotrzebowania

Jeżeli nie masz możliwości zainstalowania paneli o wystarczającej mocy, to nic straconego! Mniejsza instalacja to niższe koszty, dzięki czemu okres zwrotu inwestycji nie zmieni się zbytnio od tego, w którym instalacja fotowoltaiczna pokrywałaby całość rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jedynym minusem takiego rozwiązania są mniejsze oszczędności z rachunków za prąd. W instalacji on-grid, gdy panele nie będą wytwarzały odpowiedniej ilości energii, pobierzesz resztę prądu z sieci.

Zbyt duża instalacja

Pamiętaj, że najmniej opłacalna  się inwestycja to taka kiedy  instalację fotowoltaiczna ma moc, która przekracza roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. W takim przypadku koszt instalacji jest większy (okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża), a wytworzoną energię elektryczną i tak nie będziesz w stanie wykorzystać. Z tego też względu poziom oszczędności nie wzrośnie. Właśnie dlatego dobór odpowiedniej mocy instalacji jest tak ważny.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych pokryje zapotrzebowanie mojego domu?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiej instalacji, która w stu procentach pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak jednak obliczyć optymalną moc paneli fotowoltaicznych?

Musimy na początku wiedzieć, że zgodnie z systemem opustów posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, prosument który oddał do sieci 1 kWh, może z niej odebrać 0,8 kWh. W wypadku, gdy instalacja jest większa (10-50 kW), z sieci możemy pobrać 0,7 kWh z wygenerowanej mocy 1 kWh.

Korzystając ze sprawdzonych danych można przyjąć, że w Polsce z każdego 1 kWp mocy, instalacja fotowoltaiczna generuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli w wyliczeń wyszło, że Twoje roczne zapotrzebowanie na energie elektryczną jest równe 5000 kWh, powinieneś wybrać taką instalację fotowoltaiczną, której moc będzie równa 5,61 kWp. Dzięki temu wyprodukowana elektryczna będzie pokrywała całość zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu roku, a zwrot z inwestycji w fotowoltaikę zostanie zmaksymalizowany. Jak dokładnie obliczyć odpowiednią moc instalacji? Oto wzór:

 • Ek – rocznie zużywana energia [kWh]
 • a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
 • b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]
 • a+b = 100%
 • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kWh (instalacja o mocy 10-50 kWp)
 • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie obliczeń profesjonalistom, którzy prawidłowo dobiorą moc instalacji dla Twojego gospodarstwa domowego. Zapraszamy do kontaktu!